V soboto 7. 3. 2026 se je na velodromu Olimpijskega centra Novo mesto v organizaciji Kolesarske zveze Slovenije odvilo še spletno dejanje zimskih treningov na pisti; Državno prvenstvo na pisti za dečke in deklice 2026.
Povsem pomlajena ekipa KD Sloga 1902 Idrija se je tekmovanja udeležila z sedmimi tekmovalci, ki so z borbenostjo in izjemnimi vožnjami pričarali pravo kolesarsko predstavo na parketu novomeškega ovala in s tem uspešno obuli velike škornje svojih starejših predhodnikov.
Tekmovanje je bilo za razliko od prejšnjega leta strnjeno zgolj v en dan, kar je glede na visoko dinamiko dirk, že samo posebej zelo naporno, tako z fizičnega kakor tudi iz psihološkega vidika, saj se je tekmovanje zavleklo v večerne ure.
Slogaši so se borili v vseh štirih razpisanih disciplinah;
kronometer 500 m, vožnja na končni cilj (Scratch race), dirka na izpadanje (Elimination race) in dirka na točke (Points race). Dopoldne je bilo namenjeno kvalifikacijskim tekmam in kronometru, popoldne pa je bilo rezervirano za finalne vožnje. Deklicam je bilo zaradi manjšega števila prijav z kvalifikacijskimi vožnjami prizanešeno, nasprotno pa so se dečki morali za upravičenost nastopa v finalih dodatno potruditi prav v vseh starostnih kategorijah. To je pomenilo da so tekom dne morali odpeljali kar tri kvalifikacijske vožnje in štiri finalne preizkušnje, v kolikor so se vanje uvrstili.
V kronometru na 500m smo se že pred kosilom razveselili bronaste Mance Prezelj, ki je popoldanskem času z požrtvovalno vožnjo svoj uspeh nadgradila še z naslovom državne podprvakinje v dirki na končni cilj. Prav tako na kronometru smo povsem do zadnjega pesti stiskali tudi za Luko Burnika, ki se mu je kolajna izmuznila za pičlih 25 stotink. V deseterico najuspešnejših kronometristov sta se uvrstila tudi Luka Grošelj Furlan (9. mesto) in Nejc Kacin (6. mesto). Nejc nas je v popoldanskem času ponovno navdušil in ogrel naša grla tudi z fantastičnim nastopom v dirki na izpadanje, kjer je osvojil leseno medaljo za četrto mesto.
V najstarejši skupini dečkov A sta se v črno-belo-rdečih barvah borila Maj Vehar, ki se je z dirkališčnim kolesarstvom letos srečal prvič in Jakob Prezelj, ki pa je na parketu bolj domač. Slovita gneča je bila za Maja prevelik izziv, ki jo je sicer dobro obvladoval, vendar glede na veliko število nastopajočih za preboj v finale kljub temu ni zadostovalo. Vseeno pa se lahko v vožnji na čas na 500 m pohvali z spodbudnim 17. mestom iz zlate sredine, kar je za debitanta nedvomno pokazatelj velikega napredka.
Jakob Prezelj je ponovno pokazal dobro pripravljenost, bogato znanje in neustrašne vožnje. Po zadržanem kronometru, so se Jakobove noge na kvalifikacijskih vožnjah preostalih treh disciplin dodobra zavrtele. V močni konkurenci najstarejših dečkov je v dirki na končni cilj osvojil tretje mesto, v dirki na izpadanje pa je zasijal še svetleje in si okrog vratu nadel srebrno kolajno za naslov državnega podprvaka. Zgolj za tri točke pa je bil pa zmagovalni podij prekratek v zadnji preizkušnji dneva; dirki na točke, kjer je osvojil četrto mesto.
Rezultati:
TT 500m / Končni cilj / Dirka na izpadanje / Dirka na točke
Dečki in deklice C:
Manca Prezelj 3 / 2 / 4 / –
Luka Burnik 4 / 6 / 11 / 9
Luka Grošelj Furlan 9 / – / 17 / 13
Nejc Kacin 6 / 7 / 4 / 10
Dečki A:
Maj Vehar 17/ – / – / –
Jakob Prezelj 9 / 3 / 2 / 4
Ponosni na nastopajoče se obenem zahvaljujemo se vsem sponzorjem in donatorjem, ki ste z svojim vložkom omogočili nakup dodatnih koles za pisto in s tem pripomogli k svetli prihodnosti idrijskega kolesarstva.
